• Mail Order Formu
  • İletişim
İstanbul - Aşkabat Tek Yön Fiyatı 405$ İstanbul - Aşkabat 30 Günlük Gidiş - Dönüş Fiyatı $

Refakat Amaçlı İkamet Tezkeresi

Türkiye’de 1. Derecede yakınları olan yabancılar, gereken belgelerle beraber ilgili makamlara başvurduğu takdirde yakınlarına refakat amaçlı ikamet tezkeresi alabilirler. Amacına uygun olarak farklı türlerde refakat amaçlı ikamet tezkeresi düzenlenmektedir.

TC VATANDAŞI EŞE REFAKET AMAÇLI ALINAN İKAMET TEZKERESİ

Türk vatandaşı ile evli olduğunu ileri sürerek ikamet talebinde bulunan yabancıya ilk etapta 1 yıl, ikinci ve üçüncü uzatmalarda 2 şer yıl, re'sen ikamet izni tanzim edilir.

Evliliğe bağlı olarak verilen ikamet izinleri yaptırılacak tahkikat sonucu formalite evlilik olduğunun anlaşılması halinde verilen ikamet izni resen iptal edilerek yabancının başka illerden ikamet izni alması önlenir.


İKAMET TEZKERELİ EŞE REFAKAT AMAÇLI ALINAN İKAMET TEZKERESİ

Her hangi bir sebepten dolayı ikamet izni almış olan yabancının eşine de, evliliklerini belgeleyecek evraklarla beraber başvurulması durumunda eşinin ikamet süresi kadar ikamet izni verilir.


TC VATANDAŞI ANNE BABAYA REFAKAT AMAÇLI ALINAN İKAMET TEZKERESİ

Anne veya babası Türk vatandaşı olan yabancılara talepleri doğrultusunda ilk başvurularında 1 yıl, ikinci ve üçüncü uzatma başvurularında 2 şer yıl süreli olarak refakat amaçlı ikamet tezkeresi verilmektedir.
NOT : T.C. vatandaşı anne babaya refakat edecek şahsın 18 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.


İKAMETLİ ANNE BABAYA REFAKAT AMAÇLI ALINAN İKAMET TEZKERESİ

Herhangi bir sebepten alınmış ikamet izni olan anne yada babasınına refakat edecek çocuklarına, Anne yada Babasının ikamet süresi kadar ikamet izni verilmektedir.